niedziela, 25 października 2009

40 zadań dla winomaniaka

W lipcu w Decanterze ukazał się artykuł Margaret Rand "40 rzeczy, które każdy winomaniak powinien zrobić". W pełni zgadzam się z Autorką, że prawdziwego miłośnika win rozpoznaje się nie tylko po ilości i jakości wypitych butelek, ale również po emocjach i okolicznościach jakie temu towarzyszą. Obok zadań oczywistych jest sporo mniej dla mnie zrozumiałych ( jak podpatrywanie kangurów na przykład ). Mi troszkę przeszkadza nadmierne skupienie się Autorki na doznaniach z Portugalii, Francji i Australii, ale jednak większość pomysłów jest dość uniwersalna.
Część zadań nieco w tłumaczeniu skróciłem. Tekst oryginalny jest dostępny tutaj.

1. Naucz się dekantować.

To nie mogło być prostsze, nachyl szyjkę butelki nad karafką i lej. Miej tylko na uwadzę ostrożność i delikatność, polewaj powoli. Jeśli będziesz potrząsał butelką, będzie się to mijało z celem. Zresztą, nie musisz dekantować jedynie z powodów praktycznych: wina białe i różowe wyglądają zdumiewająco ładnie w karafkach. A zbieranie antycznych karafek to kompletnie nowe pole do popisu kiedy przychodzi do wydawania na coś swoich pieniędzy.

2. Kup sobie kilka kieliszków od Riedla (a następnie jeden upuść).

Szkła od Riedla są genialne i naprawdę pomagają winom się wyrażać. Lecz są zarazem drogie, więc zachowaj je tylko dla najlepszych butelek. Jednak gdy ktoś któryś z nich stłucze, Ty też upuść jeden. Teraz masz cztery kieliszki zamiast sześciu i zaczynasz się zastanawiać czy nie mógłbyś korzystać z czegoś tańszego. Oczywiście, że mógłbyś! W dodatku gdy zniszczysz jedne z najdroższych kieliszków jakie tylko można kupić, narodzi się w tobie ogromne poczucie wyzwolenia.

3. Poślub producenta wina.

Nawet producenci wina muszą kiedyś za kogoś wyjść. Jak zwykle, zacznij od zbliżenia się do kogoś. W tym celu udaj się pod numer 33. Jednak musi Ci się również podobać na wsi – nawet w lutym – i musisz przyzwyczaić się do wczesnego wstawania.

4. Pij wina z roku, w którym się urodziłeś.

A poza tym, postaraj się urodzić w jakimś wspaniałym roczniku! Jeśli jesteście po czterdziestce, polecamy Bordeaux, Porto, Sauternes, słodkie Vouvray albo niemieckie Rieslingi.5. Uprawiaj seks w winnicy.

6. Zjedz foie gras wraz z Château d'Yquem.

Jest to najbardziej wysublimowane połączenie jedzenia i wina, które istnieje, więc od razu kup najlepsze foie gras, jakie tylko będziesz mógł znaleźć.

7. Wypij wino klasy Premier Cru z plastikowego kubka z jedzeniem na wynos z fast-foodu.

Tak, to było praktykowane. Możesz również uczynić z tego ironiczny hołd dla Bezdroży lub wypić swoje Premier Cru z kubka do przekąsek z hotelowego minibaru.

8. Odwiedź Vega Sicilia albo zrób zakład z przyjaciółmi o to, kto dostanie się tam pierwszy.

Vega Sicilia jest jak Fort Knox: zwiedzającym wstęp wzbroniony. Nawet największym handlowcom świata winnego odmawia się tam wstępu, chyba że to dobrzy znajomi, z którymi to oni chcą się spotkać, nie odwrotnie.

9. Wypij Maderę z czasów kiedy Maria Antonina była na tronie Francji (lub przynajmniej z czasów, gdy Wiktoria zasiadała na tronie brytyjskim).

Czy istnieje bardziej bezpośredni i emocjonalny kontakt z przeszłością? Madera jest trunkiem praktycznie nieśmiertelnym, dlatego też takie antyki potrafią być zaskakująco dobre. Spodziewaj się smaków, które są surowo ostre, skomplikowane i jedyne w swoim rodzaju.

10. Pozbieraj skamieniałości w winnicy Chablis Grand Cru.

Tam jest ich pełno, wystarczy spojrzeć w dół i nie patrzeć na winorośle. Są to głównie skamieniałe muszelki, w większości ostryg. Łatwiej zabrać do domu skamieniałości niż butelki.

11. Idź na charytatywną akcję win.

12. Zobacz na własne oczy wyścigi na plaży w Sanlucar de Barrameda.

Mniej nadęte niż te w Ascot. Najpierw plażą przejeżdża specjalny pojazd, by oczyścić ją z ludzi pracujących nad swoją opalenizną, dzieci, wiaderek i łopatek. Konie podążają za nimi z wielkim rykiem, a łomot wydawany przez ich kopyta powala. Nie ma na plaży nikogo, kto nie obejrzałby się za nimi. Potem wszyscy spędzają wieczór na mieście, jedząc tapas i popijając Manzanillą.

13. Wypij Grüner Veltlinera w półlitrówce w Buschenschank.

Jeśli zastanawiacie się co to jest, Buschenschank to austriacki bar winny. Buschenschanki blisko Wiednia są na ogół przepełnione turystami, jeśli możesz odwiedź te położone trochę dalej.

14. Załóż klub winiarza.

Przydaje się do doskonalenia umiejętności degustacji. Wybieramy region, granice cenowe i każdy przynosi butelkę. Do klubu można włączyć profesjonalistę prowadzącego spotkanie.

15. Zatrzymaj się w Hotelu Les Crayeres w Szampanii.

Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych hoteli. Tak naprawdę jest to restauracja z pokojami, dlatego po jedzeniu nie musisz iść daleko do swojego pokoju.

16. Zjedz winogrona z wielkiej winnicy.

Jeśli jesteś gościem właściciela jest to łatwiejsze. A jeśli jesteś sam, nie zrywaj całej kiści tylko pojedyncze grona. Nie daj się złapać, chyba że chcesz się nauczyć wielu nowych słów w obcym języku.

17. Zorganizuj architektoniczno-winiarską podróż po Rioja.

Rioja jest ciekawa nie tylko winiarsko, ale i architektonicznie. Bodegas Isios została zaprojektowana przez Santiago Caltavar zainspirowanego rzędem beczek do stworzenia aluminiowych fal na dachu. Zaś dla Marquesa de Riscal botegę zaprojektował Frank Gehry.

18. Spróbuj Tokaja Essencia.

Tak naprawdę jest mniej interesujący niz 5-6 Puttoniowy Tokaj Aszu, ale ma bogatszą mitologię.

19. Pojedź pociągiem z Oporto do Pinhao.

To magiczna przejazdzka wzdłuz rzeki, podczas której mijasz winnice, rybaków, kobiety piorące w rzece...

20. Przejedź się na wielbłądzie w McLaren Vale.

Wielbłądy nie pochodzą z Australii, ale są tam tak długo jak Cabernet. Australijskie wielbłądy są dwugarbne co sprawia, że są mniej wygodne do podróżowania niż jednogarbne.

21. Ugniataj nogami winogrona w kadziach kamiennych w Porto.

Ciepły sok podchodzi do Twoich kolan, a w środku znajduje się wiele śliskich skórek i twardych pestek. Nie wskakuj do środka, ani nie wrzucaj tam nikogo, Twoim zadaniem jest tylko uwolnienie koloru i smaku ze skórek.

22. Otwórz butelkę Szampana szablą.

23. Ukończ kurs winiarski.

Samotne kobiety traktują kursy winiarskie jako miejsce gdzie mogą spotkać odpowiedniego kawalera:-) . Mistrzowskie kursy służą przede wszystkim cieszeniu się winem, a ewentualne wymiany numerów to bardziej kontakty ze sprzedawcami wina.

24. Kup wino bezpośrednio od producenta.

To nie musi być droga do znalezienia najlepszego wina, ale służy zabawie i rozrywce. Odwiedzaj dobre posiadłości. Pamiętaj, że nie masz obowiązku kupowania czegokolwiek, ale skoro popróbowałeś, pouśmiechałeś się do wszystkich, to nie miej nikomu za złe oczekiwań wobec Twoich zakupów.

25. Wypij młode rocznikowe Porto z puddingiem.

Rocznik 2007 jest określany jako pyszny. Otwórz je dopóki jest soczyste. Masz na to 3-4 lata zanim się zamknie.

26. Przeleć się helikopterem nad regionem winiarskim.

Z lotu ptaka Medoc wygląda jak zestaw zabawkowych zameczków dla dzieci.

27. Spróbuj wina lodowego.


28. Pobiegnij w maratonie w Medoc.

W "punktach żywieniowych" tego maratonu znajdziesz najlepsze wina i ostrygi.


29. Rozpoznaj wino korkowe i posprzeczaj się z sommelierem.


30. Zjedz śniadanie z topowym, rocznikowym Szampanem.


Nie chciałbyś taniego szampana na śniadanie, prawda? Tak rano pasuje tylko najlepszy. Pomiń sok pomarańczowy i zjedz jajecznicę z tostem, z jaj strusich oczywiście.


31. Zaplanuj przyjęcie wyłącznie z winami.


Niech goście lepiej będą odpowiedni. Po co otwierać Twoją najlepszą butelkę jeśli goście tego nie docenią. Przygotuj proste jedzenie i nie pozwól by goście podeszli do tego zbyt snobistycznie.


32. Zwiedź piwnice Chateau de Beaunne.


Siedziba Bouchard Pere et Fils posiada najsłynniejszy zbiór win we Francji, jeśli nie na świecie. Miliony butelek w ogromnych podziemnych korytarzach ocalone przed nazistami dzięki generałowi, który był miłośnikiem win. Bouchard czasami otwiera stare butelki, 1863 Mersault - ktoś chętny?


33. Popracuj przy winobraniu.


Zapracujesz się na śmierć, zapomnisz czym jest sen i będziesz świetnie się bawić. Twój sprzedawca wina moze Ci pomóc znaleźć pracę, albo sam jej poszukaj tam gdzie zechcesz.


34. Zjedz obiad w Factory House.


Factory House w Oporto został wybudowany przez miejscowych angielskich sprzedawców dla ich własnych potrzeb i do tej pory w środy jadają tam obiady.


35. Pij wina zrobione z winorośli starszych niż Ty.


Stare winorośle ( vieille vignes ) wcale nie są tak stare jeśli są młodsze od Ciebie. Barossa zaś ma jedne z najstarszych, nawet Twoja babcia byłaby zdumiona.


36. Kup skrzynkę wina en primeur.


Może nie w tym roku. Ale jeśli zdarzy się świetny rocznik dobrze będzie powiedzieć: "Nie kupiłem zbyt wiele, tylko troszkę Cheval Blanc".


37. Odkryj zamki w Dolinie Loary i tamtejsze winnice jeżdżąc rowerem.Wolne tempo pasuje do Loary. Wyszukuj bocznych dróg, znajdź dni miejscowych targów i zatrzymuj się kiedy tylko chcesz. Pamiętaj tylko, że regiony winiarskie są z reguły pagórkowate.
38. Zgub się w Pomerol.


Region Pomerol wcale nie jest zbyt mały, aby się w nim zgubić. Jest płaski, cała okolica wygląda podobnie, a drogowskazy wskazują mało ważne miejsca. Producenci z tamtych stron są przyzwyczajeni do telefonów od niedoszłych zwiedzających: " Jestem na skrzyżowaniu, widzę Chateau X po prawej stronie". Innym miejscem gdzie nie da się nie zgubić jest Haut-Brion: jest schowane daleko na przedmieściach Bordeaux bez żadnego pomocnego drogowskazu.

39. Wybierz się na obserwowanie kangurów w Hunter Valley.

W przeciwieństwie do innych regionów australijskich, Hunter Valley zdaje się produkować kangury na zamówienie. Weź ze sobą lornetkę, są nieśmiałe i ciężko je zobaczyć wśród listowia. Najlepszy czas na oglądanie ich to wieczór.

40. I... wypij swoje najlepsze wino.

Pij wino gdy jego najlepszy czas juz minął i powiedz: " Gdybym otworzył to wino 5 lat temu...". Otwórz je troszeczkę zbyt wcześnie i czerp przyjemność z obserwowania jak się otwiera w kieliszku. Wino jeszcze zbyt młode będzie pełne przyjemności i zachwytu, to zbyt stare będzie stratą.

3 komentarze:

froasia pisze...

Ten numer 4. mnie prześladuje ;) Swoją drogą, świetny tekst, lekki, przyjemny i bardzo mądry jednocześnie.

Anonimowy pisze...

Bardzo dobre :) ubawilam sie niezle, zaczne szukac win z rocznika w ktorym sie urodzilam... zastanawiam sie czy to mozliwe!

Białe nad czerwonym pisze...

@ froasia Zgodnie z obietnicą przed Gwiazdką spotka Cię niespodzianka
@ wildrose Nie znam Twojego rocznika, ale najprościej kupić coś smacznego w Niemczech