poniedziałek, 25 czerwca 2012
Samogon złocisty
Fajnie jest czasem otrzeć się o normalność, o prawdę. Tęsknimy za swojskością i dajemy sobie czasem wcisnąć kit. Na festynach nibywiejskich pełno jest krojonego chleba baltonowskiego rzekomo domowego wypieku, mleka prosto od krowy, które smakuje dokładnie jak przelane dopiero co z kartonika i oscypków, których im dalej od gór, tym jest proporcjonalnie więcej. Tym bardziej ucieszyłem się gdy zobaczyłem, będąc w niedzielę w Arkadii, skromne stanowisko Koła Gospodyń Wiejskich z sąsiadującego z Łowiczem Bełchowa. Tchnęło nieudawaną autentycznością. Mniejsza o swojskie ogórki, pyszne pierożki i prawdziwe pieczywo. Mnie przyciągnął napój z obrazka. Samogon złocisty to bimberek ze śliwkami, morelami i rodzynkami. Delikatny, elegancki, przesmaczny i nad wyraz wciągający. Jeden z najlepszych polskich alkoholi jaki piłem ostatnio. Władze powiatu łowickiego powinny go rozdawać wszystkim swoim oficjalnym gościom. Wikipedia podpowiada, że Arkadia to kraina szczęścia, ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, ładu, sielankowej, wiecznej szczęśliwości i beztroski. Świetnie się zgrały ze sobą miejsce i podmiot promocji.
wtorek, 19 czerwca 2012
Wino z blaszką
Nigdy więcej win i grzybów z blaszkami. Oprócz kurek.
piątek, 8 czerwca 2012
Cuvee 2011 Winnica Solaris
Będę uparcie twierdził, że nie wynika to tylko z naszego mniejszego doświadczenia czy warunków siedliska. Oczywiście są to sprawy kluczowe, ale niemniej istotne są odmiany winogron, z których wino zrobiono. Hibernal to nie gewurztraminer, a jutrzenka nie jest rieslingiem. Myślę, że tyle ile da się wyciągnąć z tych dziwacznych odmian Maciej Mickiewicz już wycisnął, dalej jest ściana. Doświadczenia Lecha Jaworka z rieslingami pokazują, że warto zaryzykować z uprawą najszlachetniejszych odmian.
Wina z Winnicy Solaris nie są dostępne w normalnym obiegu. Na szczęście Mickiewicz jest jednym z nielicznych ( jeśli nie jedynym ) winiarzy w swoim regionie, który mieszka przy winnicy. Bez wątpienia ma to ogromny wpływ na jakość Jego win. Dodatkowo ułatwia to winomaniakom możliwość odwiedzenia winnicy, co może być wspaniałym przeżyciem.
P.S. W meczu Rosjan z Czechami stawiam na remis.
wtorek, 5 czerwca 2012
Contissa Vermentino di Sardegna 2010
Mądrzy ludzie mówią, że co masz zrobić dziś zrób jutro, a co masz wypić jutro wypij dziś. Nie zastosowałem się niestety do tej złotej maksymy i kolejne winnowtorkowe zadanie zacząłem wypełniać na ostatnią chwilę. Niestety nie mam co opisać, bo trafiło mi się wino korkowe. Zwykła rzecz, zdarza się. Głupio tylko, że nie miałem nic rezerwowego i nie mogę nic napisać o zaproponowanym przez Mariusza Vermentino. Chciałem testować wino Contissa ze skrajnie obciachową etykietą, która wygląda jakby była zdobiona stłuczoną bombką. Brakuje tylko żeby miała różowy kolor. Muszę do tego wina wrócić.
Pozostali koledzy mieli trochę więcej szczęścia:
Aż dwa Vermentino od pomysłodawcy dzisiejszej zabawy.
Kuba trochę pomylił, ale i tak jest ciekawie.
O wpływie lodówki na ocenę wina
Vermentino z dorszem
Pozostali koledzy mieli trochę więcej szczęścia:
Aż dwa Vermentino od pomysłodawcy dzisiejszej zabawy.
Kuba trochę pomylił, ale i tak jest ciekawie.
O wpływie lodówki na ocenę wina
Vermentino z dorszem
Etykiety:
sardynia,
vermentino,
winne wtorki,
Włochy
poniedziałek, 4 czerwca 2012
Lidl ceni cierpliwość
Dwa nowe dla mnie wina z oferty Lidla to Rosso di Montalcino i Vacqueyras. Identycznie jak w przypadku Barolo pierwsze podejście do nich to był dramat. W winach tych nie dało się niemal nic wyczuć, ściśnięte jak tyłek zakonnicy. Godzinka natleniania nie zmieniła niemal nic, co powinno już niepokoić. Zostawiłem je bez większej nadziei na noc i wtedy chyba nadleciała Wróżka Lidluszka i podmieniła zawartość butelek. Oba wina smakowały kilka razy bardziej i wypiłem je z ogromną przyjemnością.
Vacqueyras (30 zł ) zachował więcej powściągliwości. Zaryzykowałbym, że ociera się o pewną elegancję. Nie jest aż tak ciepłe i łatwe jak Rosso di Montalcino. Przyjemnie owocowe bez przesadnego ciała. Wydaje się, że pachnie po prostu winem. Spośród całej paczki to jest mój faworyt.
Lidl wytrwale promuje wina z najlepszych światowych apelacji od producentów bez nazwiska lub to nazwisko gdzieś skrywających. Zgadzam się ze wszystkimi piszącymi na innych blogach, że rozsądniej byłoby wyłuskiwać pyszne wina z mniej medialnych regionów. Ale skoro Lidl przyjął taką strategię, to cieszy, że swoimi wyborami trafia znacznie celniej niż Biedronka.
Etykiety:
barolo,
dolina rodanu,
francja,
lidl,
rosso di montalcino,
saint emilion,
toskania,
Włochy
sobota, 2 czerwca 2012
Chablis z Lidla
Żenua i porażka niemal na całej linii. Kwasiorek leżący gdzieś w beczce po Chardonnay. W opisie przesłanym przez Lidl czytamy: to łagodne wino o aromacie ananasów, melona i jabłek. Faktycznie aromaty jabłek są tu wyczuwalne, tyle że są to jabłka jeszcze całkowicie niedojrzałe i wykrzywiające usta. Trzeba dodać, że producent lojalnie informuje o stopniu wytrawności swojego wina na kontretykiecie. Nie wykluczam, że to kwaśne Chablis nieźle smakuje w lecie pite w ogrodzie ze szklanek. Tylko czemu jakość tego miernego wina jest gwarantowana przez jedną z najcudniejszych apelacji świata? Jeśli chcecie przekonać się do Chablis, to nie sięgajcie po to Lidlowskie. Jeśli lubicie rześkie letnie wina do picia zamiast kompotu podczas upału, to nie wydawajcie na nie aż 30 złotych.
Wino otrzymałem do spróbowania od sieci Lidl, za co dziękuję.
Etykiety:
chablis,
CHARDONNAY,
francja,
lidl,
mierne
Subskrybuj:
Posty (Atom)